1507 KOBİ-ARGE PROJEMİZ TÜBİTAK’TAN DESTEK ALMAYA HAK KAZANMIŞTIR

“Eş Zamanlı Yapısal Davranış İzleme Ve Uyarı Sistemi” projemiz 1507 Başlangıç Destek Programı kapsamında 2 Nisan 2020 tarihinde Tübitak’tan destek almaya hak kazanmıştır.Projenin AR-GE kapsamında geliştirilecek yazılım ve montaj teknolojileriyle birlikte FBG sensörler başta denizcilik sektörü olmak üzere bazı ileri mühendislik problemlerinin çözümünde ülkemizde ilk kez kullanılacaklardır.

Proje kapsamında gemilerin yükleme, yol, deniz ve hava şartları altında oluşan yapısal davranışlarını gerçek zamanlı olarak gösteren bir izleme sistemi yapılandırılacak, bu sayede gövdenin hareketleri ve/veya yerel gerilmeler tanımlanan eşik değerlere yaklaştığında uyarı/alarm sağlanabilecektir.

Optik fiberlerin kullanıldığı FBG teknolojisi sayesinde çok yüksek hızda ve çok sayıda veri hiçbir kayıp olmaksızın iletilebilecektir. Eskinin ağır, yer kaplayan, bakımı zor ve dış etkilere dayanıksız sensörleri yerine, ulusal kaynaklarla geliştirilen yepyeni bir teknolojinin sanayimize kazandırılması hedeflenmektedir.   

Projemizin denizcilik sektörünün yanında başta yapı, enerji, havacılık, taşımacılık ve ulusal güvenlik sektörleri olmak pek çok uygulama alanı bulunmaktadır. Uygulama amacına göre daha uzun süre gelişimine devam edecek ve evirilecek olan bu çalışmamız bize şimdiden büyük bir heyecan kaynağı olmuştur.

Projemizin 2021 yılı Şubat ayı sonunda tamamlanması hedeflenmektedir.